Biuro w mieszkaniu. Co wolno zaksięgować w koszty
EWIDENCJA | Fiskus przestaje uzależniać odliczenie wydatków na lokal mieszkalny, wykorzystywany także w działalności gospodarczej, od fizycznego wyodrębnienia w nim pomieszczenia wyłącznie do celów firmowych.
∑ Od 1 stycznia 2019 r. prowadzę działalność gospodarczą. Miejsce prowadzenia działalności to moje mieszkanie. Na potrzeby firmy wykorzystuję ok. 20 proc. powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. Pomieszczenie to służy głównie prowadzeniu działalności, ale także zaspokojeniu potrzeb osobistych.
Czy wydatki związane z utrzymaniem mieszkania (czynsz, energia elektryczna, woda, ogrzewanie), mogą być kosztem uzyskania przychodów proporcjonalnie do powierzchni zajętej na firmę, jeżeli zostaną racjonalnie i gospodarczo uzasadnione oraz właściwie udokumentowane? – pyta czytelnik.
Zacznijmy od ogólnej definicji kosztów podatkowych. Są nimi koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, powinien łącznie spełniać następujące warunki:
∑ pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
∑ nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT,
∑ być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta